Jak zařídit ložnici, abyste se v ní cítili dobře?

Standardní rozměry pro jednolůžko jsou 90 x 200 centimetrů, pro jeden a půl lůžko 140 x 200 cm, pro dvojlůžko 160 či 180 x 200 cm. Ale ještě větší lehací plocha rovná se komfortnější spaní. Existují i prodloužené délky (například 210, 220 cm), stejně tak i větší šířky (200 cm). Proč je vhodnější postel s čelem? Přispívá k lepšímu pocitu (evokuje dojem, že máte chráněnou hlavu). A když na lůžku budete sedět třeba s knihou v ruce, poslouží při opírání a nebudete si odírat zeď.

U postele se vyplatí noční stolky, nahradit je může stolička či police .

Když je ložnice zahlcena nábytkem, hůř se udržuje v čistotě. Optimální je mít oddělenou šatnu, případně umístit co nejvíce úložného nábytku k jedné stěně či jednu velkou šatní skříň. Ideální není ani to, když se skříňky věší nad hlavy spáčů. Lepší je pak postel posunout do prostoru a za jejím čelem vytvořit falešnou stěnu s úložným prostorem v horní části.

Stropní osvětlení v ložnici je téměř zbytečné. Lépe Vám poslouží lampičky umístěné na stěně nad postelí. Opravdu funkční stínidlo je takové, jehož světlo míří dolů a neoslňuje partnera. Oceníte také stojací lampu třeba v rohu pokoje u křesla. Pro snadnou orientaci ve skříních se světlo může instalovat přímo do nábytku.

Okna v ložnici mohou zdobit záclony. Pokud chcete prostor skutečně zatemnit, nabízí se využít závěsy (nebo jiné stínění) typu black-out či dim-out. Black-outy mají z rubu takzvaný akrylový zátěr, které zaručí stoprocentní nepropustnost světla z exteriéru do interiéru. Dim-outy nemají zátěr, mezi dvě vrstvy přízí se vetkávají speciální černé nitě, které mají nepropustnost světla cca 80% až 99%.