Sestavení ložnice pro příjemné spaní

Špatně usínáte a ráno se probouzíte s pocitem, že jste vlastně vůbec nespali? Příčina bude s největší pravděpodobností v posteli. Pomoci Vám může uspořádat zařízení ložnice podle starého čínského učení feng shui.

V posteli člověk stráví téměř třetinu života a ta je tedy v podstatě nejdůležitějším nábytkem v bytě. Výběru správné postele, matrací i povlečení bychom měli věnovat skutečně velkou pozornost. Důležité je i její umístění. V tom všem nám můžou pomoci tisíci let ověřené principy čínského učení feng shui, ale i jednoduché a účinné rady a tipy.

Nejlepší postel je z masivu. Dřevo je přírodní materiál, který lidské tělo v průběhu spánku harmonizuje, a tak je dřevěná postel zcela jistě nejlepší volbou. Moderní kovová postel má totiž účinky podobné Faradayově kleci, protože spojené kovové trubky vytvoří uzavřený obvod a v takové posteli si skutečně příliš neodpočinete. Kdysi také velmi oblíbená vodní postel není pro příjemný a uspokojující spánek také moc vhodná, ve spánku si prostě připadáte „jako na vodě“.

Dřevěných postelí je k dostání velké množství v různých rozměrech. Při výběru pamatujte nejen na její šířku, ale i na výšku. Pokud si pořídíte vyšší postel, bude se vám z ní lépe vstávat a také budete nad tzv. těžkou energií, která se vždy drží u země. Postel by také měla mít pevné čelo, o které se můžete opřít a kterým nebudou propadávat polštáře.

Postel umístěte v nejklidnější části ložnice a zajistěte k ní z obou bočních stran pohodlný přístup. Čelo postele přisuňte ideálně těsně ke zdi a nejlépe tak, aby z postele bylo vidět na dveře. Nohy by ale neměly směřovat přímo ke dveřím a ven z místnosti – toto umístění se nazývá „poloha smrti“, protože energie je z člověka tažená od dveří nohama, a tak při spánku dlouhodobě vysiluje, místo aby posilovala. Postel neumisťujte ani v tzv. energetické dálnici - v prostoru mezi více dveřmi nebo mezi dveřmi a oknem. Postel pod oknem sice vypadá efektně, ale takové umístění klidný a posilující spánek také nezaručuje.

V minulosti se spalo na slamníku, který byl naplněný voňavými vymlácenými klasy obilí. Slamník se pak čas od času podle potřeby prostě vyměnil. V současnosti máme na výběr mnoho typů matrací a vyznat se v nich není jednoduché. Základním principem pro výběr nové matrace je, že se na ní musíte cítit dobře, a tak si ji prostě před koupením přímo v prodejně vyzkoušejte! Nejlepší jsou kvalitní pěnové matrace z přírodních materiálů, poměrně dobrou volbou je i matrace z paměťové pěny.

Povlečení volte z přírodních materiálů, protože dýchá a dobře saje pot. Stačí obyčejné bavlněné s hustou vazbou, pokud si libujete v luxusu, můžete sáhnout po saténu z egyptské bavlny. Naše babičky nedaly dopustit na damašek, který momentálně nabírá na oblíbenosti pro jemné luxusně vypadající vytkávané vzory a dlouhou životnost. Spánek musí posilovat, tedy sny by měly být příjemné, proto je mnohem vhodnější povlečení s motivem květin, proužků, kostek nebo koleček. Barvy by neměly být křiklavé, na zářivě rudou nebo černou barvu raději zapomeňte. Pokud se chcete skutečně dobře vyspat, zvolte pastelové barvy v jemných odstínech.

Pod hlavou bychom v posteli měli mít jenom polštář! Mobilní telefon do postele prostě nepatří. Stejně tak by na nočním stolku neměl být hlasitě tikající budík, notebook nebo tablet. Tzv. mobilní vlny, ale ani zapnuté rádio nebo televize se k usínání nedoporučuje. Tolerovat je možné snad jen nějakou knihu, ale i v tomto případě je potřeba správně vybírat. Nic určitě nepokazíte látkovým sáčkem s příjemně voňavou levandulí, která zahání zlé sny.

Ložnici je potřeba větrat a nemělo by v ní být horko. Lidské tělo se celkem přirozeně samo zahřeje pod přikrývkou a čerstvý vzduch přes noc alespoň trochu vyčistí plíce.

Prostor pod postelí se velmi často používá k uskladnění všeho možného. Pokud ovšem máte v bytě nedostatek úložných prostor a místo pod postelí skutečně využít musíte, pak tam dejte do speciálních skladovacích boxů jen to, co má něco společného se spaním a to povlečení, náhradní deku a polštář.

Podle feng shui, ale i různých výzkumů, by na horní část lůžka neměl směřovat žádný ostrý roh a postel by se ani neměla odrážet v zrcadle. Rohy totiž utlačují přirozenou lidskou auru a zrcadlo aktivuje energii, která by ale v ložnici měla být maximálně klidná. Nad čelem postele by také neměl viset obraz v těžkém rámu nebo police s knihami, protože to může podvědomě způsobovat obavu, že v noci spadnou.

V okamžiku, kdy uléháte, byste měli zapomenout na všechno nepříjemné a usínat jen s pozitivními myšlenkami. Někdy to jde těžko, ale v takovém případě může pomoci kniha nebo meduňkový čaj.