Jak vybrat matraci pro seniory

Jak vybrat matraci pro seniory

Kvalitní matrace by měla být samozřejmostí pro každého. Na její výběr by se měli ještě pečlivěji soustředit ti, kteří na lůžku tráví více času, nebo mají různé zdravotní potíže. Do této skupiny patří většinou senioři. Jak pro ně vybrat matraci?

Matrace pro seniory obecně

Člověk by se při výběru matrace měl soustředit na jejich kvalitu, ale důležitou roli hrají i preference. Starším lidem se většinou doporučují spíše měkčí typy, které jsou pro ně pohodlnější. Senioři by se rovněž měli soustředit na výběr matrace dostatečný tloušťky, díky které se jim bude snadněji stávat z postele.

Z materiálů se seniorům (a nejen jim) doporučuje tzv. líná pěna. Je vhodná pro lidi s horším krevním oběhem i bolavými klouby. Vhodná je i pro diabetiky. Máte-li potíže se změnou polohy spaní, bude vám více vyhovovat matrace ze studené pěny.

Další parametry matrací by se měly odvíjet od zdravotního stavu jedince. Je třeba počítat s tím, že senioři mívají různé bolesti kloubů, svalů či páteře, zhoršenou pohyblivost a někteří kvůli svému zdravotnímu stavu tráví v posteli podstatnou část dne.

Obecně se seniorům doporučují především zdravotní matrace a těm dlouhodobě ležícím antidekubitní.

Zdravotní matrace pro seniory

Zdravotní matrace vyhovují nejvyšším nárokům. Díky svým výjimečným vlastnostem se využívají ve zdravotní péči. Lidé si je však mohou pořídit i domů.

Matrace jsou konstruovány tak, aby tvořily dokonalou oporu páteře a zároveň vyhovovaly i dalším fyziologickým dispozicím těla. Tomu se přizpůsobuje i materiál matrací. Využívané mohou být různé materiály, zpravidla se volí líná pěna, studená pěna a další, které jsou zhotovené moderními technologiemi.

S kvalitní zdravotní matrací zmírníte bolesti zad, kloubů a celkově se na ní lépe vyspíte, mimo jiné také díky jejímu lepšímu systému odvětrávání. Příkladem zdravotní matrace je například Ergonomy Plus.

Antidekubitní matrace pro seniory

Jak jsme si uvedli v úvodu, matrace by měla především odpovídat zdravotním nárokům seniora. Tráví-li na lůžku hodně času, vyplatí se zauvažovat nad antidekubitní matraci. Je konstruovaná tak, aby nejlépe vyhovovala dlouhodobě ležícím pacientům. Ti se často potýkají s proleženinami (antidekubity) a právě antidekubitní matrace jejich vznik minimalizují. Některé typy (aktivní antidekubitní matrace) jsou nejen prevencí proleženin, ale podporují i jejich léčbu.

A jak fungují? Odlehčují dlouhodobě zatěžované části těla, čímž podporují krevní i lymfatický oběh. Právě prokrvování je důležité pro prevenci proleženin. Kvalitní antidekubitní matrace by měla být opatřená potahem, jenž zmírňuje tření. I to má totiž vliv na tvorbu proleženin.

Proleženiny jsou pro dlouhodobě nemocné pacienty nepříjemnou a bolestivou komplikací jejich onemocnění. Je proto žádoucí udělat maximum proto, aby se jim předešlo.

Pečlivě vybírejte i rošt

Kromě kvalitní matrace je důležité vybrat i vhodný rošt. Obecně to platí při výběru matrace pro kohokoliv. Špatně zvolený rošt vám neumožní využít výhod matrace, byť by šlo o špičkový model.

A po jakých roštech by se měli porozhlédnout senioři? Pro ně jsou vhodné motorové rošty, díky kterým si ho pohodlně napolohují tak, aby odlehčili bolavé části těla. Snadno si nastaví různé úlevové polohy, jež přispějí k jejich kvalitnějšímu spánku i celkově regeneraci.

V obchodech vám mohou být doporučovány různé modely jako matrace pro seniory. Konkrétní výrobek vybírejte vždy podle celkové kvality, svého zdravotního stavu i obecných preferencí.

Přečtěte si také, jak vybrat matraci do dětské postýlky.